Montaż klimatyzacji Warszawa 9 porad klimatyzacja do mieszkania Piaseczno Pruszków

Klimatyzacja do mieszkania – 9 porad jak wybrać dobrego instalatora

Już od dobrych kilku lat montaż klimatyzacji przestał być luksusem dostępnym tylko dla wybranych i na wykonanie go decyduje się coraz więcej prywatnych osób. Montaż klimatyzacji w mieszkaniu lub w domu to świetna sprawa, zwłaszcza przy coraz upalniejszych latach. Ale jak się do tego zabrać i jak wybrać najlepszego instalatora klimatyzacji? Poniżej krok po kroku opisujemy, co trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze firmy do montażu klimatyzacji w naszej nieruchomości. Na pewno będzie to doświadczenie poparte dobrymi opiniami klientów, odpowiednie uprawnienia i certyfikaty oraz rzetelne przygotowanie kosztorysu.

Montaż klimatyzacji w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu

Wybór firmy, która zainstaluje klimatyzację w naszym mieszkaniu lub domu może nastręczać pewnych trudności – na rynku jest naprawdę wielu wykonawców oraz modeli i typów klimatyzatorów. Doradzimy więc, na co zwrócić uwagę, by:
  • klimatyzator był odpowiednio dopasowany do twoich potrzeb
  • cena klimatyzacji odzwierciedlała jej jakość
  • nie zaskoczyły cię dodatkowe koszty
  • serwis i ewentualne naprawy klimatyzacji nie okazały się kłopotliwe
  • firma montująca klimatyzację zrobiła to w sposób kompleksowy.
Rzetelny poradnik kupującego klimatyzację znajdziesz pod tym linkiem: Klimatyzacja do mieszkania – poradnik kupującego (strefaklimy.pl)

1. Sprawdź, jaki typ klimatyzatora będzie najbardziej odpowiedni do chłodzenia twojego mieszkania lub domu

Rynek oferuje całe mnóstwo modeli klimatyzatorów. Do wyboru mamy między innymi klimatyzatory podstropowe, kanałowe, kasetonowe, konsolowe oraz ścienne w dwóch typach – split i multisplit. Tylko który wybrać? Na początek najlepiej porównać swoje możliwości i oczekiwania z dostępną ofertą przy pomocy artykułów w internetowych serwisach budowlanych. Chodzi o to, by potem – negocjując z firmą montującą klimatyzację – mieć już choćby niewielką wiedzę na jej temat. Z doświadczenia wiemy, że w tej chwili właściciele prywatni najchętniej wybierają klimatyzatory ścienne typu split lub multisplit. Ich podstawowe zalety to:
  • łatwy montaż
  • prosta obsługa
  • zastosowanie domowe
  • wielofunkcyjność – oprócz chłodzenia, mogą także ogrzewać, jonizować i oczyszczać powietrze.
Oprócz rodzaju klimatyzacji ważna jest także wydajność chłodnicza klimatyzatora, sprawdź więc, jakiej mniej więcej mocy będziesz potrzebował. Szerzej o klimatyzatorach typu split przeczytasz tu: Klimatyzacja split – rodzaje, funkcje, montaż, zasady działania (strefaklimy.pl)

2. Zbierz oferty od kilku firm instalujących klimatyzację w mieszkaniach i domach

Zdziwisz się, jak duże mogą być różnice cen na montaż klimatyzacji u różnych wykonawców. Często ma to związek z różnym zakresem usług, ale szybko zorientujesz się, która firma daje dobrą cenę za dobry poziom usług, która jest tania, ale nierzetelna, a która próbuje naciągać klientów. Niewątpliwie pomogą ci w tym portale, gdzie klienci dzielą się opiniami na temat instalatorów klimatyzacji. Weź pod uwagę, że pierwsza oferta to jedynie punkt wyjściowy do dalszych negocjacji.

3. Sprawdź doświadczenie instalatora w montażu klimatyzacji, którą wstępnie wybrałeś

Dobra firma instalująca klimatyzację będzie miała udokumentowane portfolio, którym chętnie się z tobą podzieli. To bardzo ważne, bo tak jak w innych dziedzinach – kto deklaruje, że zna się na wszystkim, często nie zna się tak naprawdę na niczym. Musisz znaleźć wykonawcę, który ma udokumentowane doświadczenie w montażu klimatyzacji dokładnie takiego typu, jaki wybrałeś dla siebie.

4. Zapytaj o uprawnienia SEP, Certyfikat Urzędu Dozoru Technicznego i Certyfikaty autoryzacyjne od producentów klimatyzacji

Wybierając firmę do montażu klimatyzacji w swojej nieruchomości, musisz mieć pewność, że masz do czynienia z profesjonalistami. Dlatego już na początku zapytaj o uprawnienia SEP, Certyfikat Urzędu Dozoru Technicznego i certyfikaty autoryzacyjne od producentów klimatyzacji. Dlaczego to tak ważne w przypadku montażu klimatyzacji? Po pierwsze zyskasz pewność, że instalacja systemu klimatyzacyjnego została wykonana prawidłowo, po drugie nie stracisz gwarancji – zamontowanie klimatyzatora przez niecertyfikowaną firmę będzie skutkowało brakiem gwarancji producenta na produkt.

5. Poproś o kompleksową ofertę – unikniesz ukrytych kosztów

Często okazuje się, że wstępna oferta cenowa na montaż klimatyzacji w mieszkaniu nie zawiera wszystkich elementów instalacji i już po podpisaniu umowy możesz zostać zaskoczony dodatkowymi kosztami. Jaki więc zakres usług powinna zawierać taka oferta?
  • przygotowanie otworu w ścianie
  • instalację jednostki zewnętrznej i wewnętrznej
  • instalację freonową
  • podpięcie klimatyzatora do instalacji elektrycznej
  • grawitacyjny odpływ skroplin
  • próby szczelności
  • wykonanie próżni w układzie
  • uruchomienie
  • sprawdzenie poprawności działania klimatyzacji
  • udzielenie instruktażu z obsługi urządzenia
Koniecznie zapytaj też o długość instalacji, którą przewiduje wykonawca w cenie podstawowej.

6. Podpisanie umowy poprzedź wizją lokalną

To bardzo ważny punkt przy wyborze firmy instalującej klimatyzację. Ramowy cennik musi zostać dostosowany dokładnie do warunków twojego mieszkania, dlatego żaden wykonawca nie powinien żądać podpisania umowy przed wykonaniem wizji lokalnej. W jej trakcie wyjdą na jaw wszelkie uwarunkowania twojej nieruchomości, takie jak długość instalacji, miejsca montażu jednostki zewnętrznej i wewnętrznych, poziom trudności realizacji zlecenia. Dopiero na podstawie wizji lokalnej instalator powinien przygotować kompleksowy kosztorys prac.

7. Poproś o skan gwarancji na urządzenie i instalację

Podobnie jak w przypadku sprzętu RTV i AGD gwarancja często obejmuje tylko niektóre składowe urządzenia. Zanim więc wybierzesz instalatora swojej klimatyzacji, poproś o przesłanie skanu karty gwarancyjnej i dokładnie ją przeanalizuj. Sprawdź, czy oferowane w niej w niej warunki mają sens z punktu widzenia użytkownika domowej klimatyzacji.

8. Szukaj instalatora, który będzie także serwisował twoją klimatyzację

Montaż klimatyzacji w mieszkaniu to nie wszystko, musisz pamiętać także o jej okresowym serwisie. Zaleca się wykonywać go dwa razy w ciągu roku, a polegać powinien na sprawdzeniu stanu filtrów, parownika, sterowników, a także połączeń układów oraz przewodów i instalacji. Dlatego warto wybrać instalatora klimatyzacji, który jednocześnie w przyszłości będzie prowadził jej serwis i ewentualne naprawy.

9. Dokładnie przeczytaj umowę przed jej podpisaniem

Zanim sfinalizujesz zakup i montaż klimatyzacji w domu lub mieszkaniu, poproś wykonawcę o przesłanie umowy, która będzie zawierała wszystkie dane, zakres prac oraz ostateczną wycenę. Jeśli będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości, omów je z instalatorem i dokonaj ewentualnych zmian. Nie płać również żadnych zadatków przed ostatecznym podpisaniem umowy. Widzisz więc, że wybór dobrego instalatora klimatyzacji do mieszkaniu to nie taka prosta sprawa. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi rozwialiśmy przynajmniej część twoich wątpliwości. Jeśli masz dodatkowe pytania lub szukasz profesjonalnej firmy, która zajmie się instalacją klimatyzacji do twojego mieszkania, napisz do nas lub zadzwoń! Chętnie pomożemy!

Ostatnio na blogu

Zadzwoń
Napisz

Your compare list

Compare
WYCZYŚĆ
PORÓWNAJ
0